Kodėl jaunimas abejoja ar rinktis policininko kelią?
- policijosps
- 03-07
- 3 min. skaitymo
Š.m. kovo 2 d. LRT radijo laidoje „Lietuvos diena“ dalyvavusios Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė ir Mykolo Romerio universiteto Viešojo saugumo fakulteto profesorė Snieguolė Matulienė išsakė panašias nuomones, jog skubiai reikia susirūpinti dabar sistemoje dirbančių pareigūnų motyvacija ir visomis išgalėmis siekti juos išsaugoti.

Ir nors gyventojų pasitikėjimas policija didžiulis - 82 proc. gyventojų pasitiki policija, pačioje sistemoje tvyro prastos nuotaikos.
Radijo laidoje abi pašnekovės bandė atsakyti į klausimą, ko reikia, kad jauni žmonės norėtų dirbti policijoje, ko trūksta, kad dirbantys nepaliktų tarnybos ir kt.
Pasak LPPS pirmininkės Romos Katinienės, tiek vidinės, tiek išorinės aplinkybės lemia, kad policijos pareigūnai palieka tarnybą. Nors finansavimas policijai keletą metų iš eilės buvo didinamas, tų lėšų, pasak LPPS pirmininkės, nepakanka policijos pareigūno profesiją padaryti patrauklią, o darbo užmokestis vis dar nėra motyvuojantis ir konkuruojantis rinkoje.
Anot R.Katinienės, įtakos tam turi ir nepamatuoti teisės aktų pakeitimai ir tai susiję ne tik su policininkais, bet ir kitais statutiniais pareigūnais. Būtent teisės aktų pokyčiai, jos nuomone, buvo viena priežasčių, kodėl per pastaruosius porą metų mažėjo policijos pareigūnų skaičius. Vienas jų - viešoje erdvėje ir visuomenėje pasirodžiusios diskusijos apie pensijų įstatymo pakeitimą.
„Nemažai policijos pareigūnų tai suprato, kaip socialinės garantijos mažinimą, nes pagal pirminį projektą būtų iš tikrųjų didinamas amžius, kada pareigūnas gali išeiti į užtarnautą poilsį, tačiau nepasiūlius alternatyvų, kad tuomet galėtų gauti atitinkamai didesnį darbo užmokestį, didesnę pensiją, geresnes sveikatinimosi sąlygas ir kt. Išgirdusi tai, dalis pareigūnų paliko tarnybą, nurodę, kad šis projektas buvo viena iš priežasčių palikti tarnybą. Taip pat įvardinčiau ir vidines problemas – policija nesusitvarko su socialinio dialogo gerinimu, mobingu, pertvarkomis, kurios turėjo didelę įtaką policijos skaičiaus mažėjimui. Todėl mes tiesiog negalime kalbėti apie policijos sistemos patrauklumą“, - kalbėjo R.Katinienė.
Kaip laidoje kalbėjo LPPS pirmininkė, ne tik kalbėti ne tik apie finansavimo policijai didinimą, bet ir šių lėšų panaudojimo kontrolę, būtina atsakyti į klausimą, kaip naudojami šie asignavimai.
Apie policininko profesijos patrauklumą laidoje kalbėjusi S.Matulienė teigė, jog jaunam žmogui labai svarbi perspektyva, galimybės savirealizacijai mažiausiai penkerių metų perspektyvoje ir karjeros galimybės, kokią jis gali padaryti sistemoje. Ne vienerius metus mažėjantys ketinančiųjų studijuoti Mykolo Romerio universitete studijų programoje Teisė ir policijos veikla skaičiai rodo, kad problemos, apie kurias kalbama viešoje erdvėje susijusios su policijos sistema, profesorės nuomone, turi tam įtakos, todėl būtini sprendimai, nes kitaip jaunas žmogus rinksis tą sritį, kurioje jis save galės realizuoti tarnaudamas valstybei, bet ne Lietuvos policijos sistemą.
Pasak S.Matulienės, Generalinis komisaras yra įvardinęs, kad sistemoje trūksta jau daugiau nei tūkstančio pareigūnų, o užauginti pareigūną, kuris turėtų universitetinį išsilavinimą reikia 3,5 metų, vadinasi, valdyti žmogiškųjų išteklių strategiją ir nusimatyti ją reikėjo jau mažiausiai prieš penkerius metus, tuomet nebūtų tokios situacijos, kai neturime kuo pakeisti išeinančių pareigūnų.
S.Matulienė kalbėjo apie tai, kad šiuo metu valstybė poreikis yra pareigūnams su aukštuoju universitetiniu išsilavinimu ir yra numatyta 35 valstybės finansuojamos vietos studijų programoje Teisė ir policijos veikla ir 15 - į Teisė ir Valstybės sienos apsauga, tikimės, kad pavyks jas užpildysime ir ragino jaunimą svarstyti studijuoti taip pat ir Policijos mokykloje.
Roma Katinienė sutiko su profesore S.Matulienė, dėl ilgalaikės strategijos nebuvimo, taip pat akcentavo, jog politikai turėtų atsakyti pirmiausia, kokios policijos Lietuvai reikia, po to turėtų įvykti vidiniai pokyčiai pačioje policijoje, o tik tada tikėtis, jog sistema pasipildys naujais žmonėmis.
„Vieni svarbiausių akcentų, siekiant išspręsti problemą, skatinti motyvaciją – ne mažinti, o didinti socialinių garantijų bent jau iki to laiko, kol stabilizuosime padėtį visose statutinėse tarnybose. Reikia kalbėti apie tai, kad ne tik reikia pritraukti naujų žmonių, bet dar gal net svarbiau išsaugoti dirbančius, nes ne mažiau svarbi problema policijoje - mentorystės stoka. Juk jeigu vis mažiau lieka patirtį turinčių pareigūnų, kurie galėtų pasidalinti patirtimi, kas bus mentoriais? Sutikime, kad nei Policijos mokykla, nei universitetas neparuoš iškart tokio pareigūno, kuris galėtų ateiti ir sklandžiai dirbti be pagalbos. Tai tie mentoriai yra labai svarbūs, jie turėtų išlikti ir dalintis patirtimi. Ir jau girdime atvejų, kai neseniai atėję jauni pareigūnai išeina, sakydami, kad per sunku, neturiu kuratoriaus, kuris paaiškintų, padėtų. Tai – problema“, - pasakojo R.Katinienė..
Laidą pasiklausyti galite čia:
Comments