top of page

Policijos departamentas su draudimo kompanija sudarė profesinės civilinės atsakomybės draudimo sutartį. Ką reikia žinoti pareigūnams?

  • Writer: policijosps
    policijosps
  • 03-04
  • 2 min. skaitymo

 

Lietuvos policijos profesinė sąjunga (toliau – LPPS) atsitiktinai sužinojo, kad Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – PD) galimai yra apdraudęs policijos pareigūnus teisėsaugos išlaidų ar panašaus pobūdžio draudimu. Dėl šios aplinkybės LPPS kreipėsi į PD su paklausimu, siekdama išsiaiškinti, ar tokia draudimo sutartis iš tiesų egzistuoja, bei kokios yra jos sąlygos.



PD atsakydamas patvirtino, kad yra sudaręs preliminariąją profesinės civilinės atsakomybės draudimo sutartį su AAS "BTA Baltic Insurance Company" Lietuvos filialu. Remiantis šia sutartimi, PD ir kitos policijos įstaigos su draudiku yra pasirašiusios pagrindines profesinės civilinės atsakomybės draudimo sutartis. Kartu su atsakymu PD pateikė ir pačią draudimo sutartį.

LPPS, susipažinusi su draudimo sutarties nuostatomis, teikia savo nariams informaciją apie draudimo apimtis ir sąlygas.

Pagal draudimo sutartį draudimo objektai apima valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, atsakomybės draudimą, taip pat atsakomybės draudimą, susijusį su darbo ar valstybės tarnybos santykiais. Sutartyje nustatyta bendra draudimo suma yra 100 000 EUR visam sutarties laikotarpiui. Pažymėtina, kad sutartis numato 36 mėnesių retrospektyvųjį galiojimą, kas reiškia, jog draudiminiais įvykiais gali būti pripažīsti reikalavimai, kilę nuo 2020 m., kadangi pagal pateiktus dokumentus draudimo sutartis buvo sudaryta 2023 m.

Pagal pirmąjį draudimo modelį draudimo apsauga apima:

  • bet kokį reikalavimą atlyginti žalą, pateiktą valstybės tarnautojui ir/ar darbuotojui;

  • bet kokį civilinį ar administracinį teismo, arbitražo ar mediacijos procesą, inicijuotą prieš valstybės tarnautoją ir/ar darbuotoją;

  • bet kokį administracinio nusižengimo procesą, inicijuotą prieš valstybės tarnautoją ir/ar darbuotoją;

  • bet kokį baudžiamąjį procesą, inicijuotą prieš valstybės tarnautoją ir/ar darbuotoją;

  • bet kokį oficialų tyrimą (administracinę procedūrą).

Pagal sutartį draudimo apsauga neapima:

  • baudžiamąja tvarka paskirtų baudų ir/arba nuobaudų;

  • baudų ir/arba nuobaudų, paskirtų už Kelių eismo taisyklių pažeidimus;

  • mokesčių ar mokesčių lengvatų (su išlyga, kad ši išimtis netaikoma nuostoliams, susijusiems su administracinėmis ir/ar kitomis baudomis, kurias kompetentingos valdžios institucijos paskyrė policijos įstaigai ir kurių atlyginimo reikalaujama regresine tvarka);

  • rizikų, kurios pagal Lietuvos Respublikos įstatymus yra nedraudžiamos;

  • restitucinių mokėjimų, įskaitant neteisėtai gautų lėšų grąžinimą.

Pagal draudimo sutartį valstybės tarnautojui ir/ar darbuotojui turėtų būti atlyginamos gynybos, teisinio atstovavimo, nuostolių mažinimo, neatidėliotinų veiksmų bei reputacijos atstatymo išlaidos. LPPS atkreipia dėmesį, kad gynybos ir teisinio atstovavimo išlaidos privalo būti iš anksto suderintos su draudimo bendrove. Tai reiškia, kad jei pareigūno atžvilgiu pradedamas ikiteisminis tyrimas dėl galimai padarytos nusikalstamos veikos vykdant tarnybines pareigas, jo gynybos išlaidos pagal draudimo sutartį turėtų būti kompensuojamos nepriklausomai nuo proceso baigties.

PD teigia, kad apie draudimo egzistavimą ir jo sąlygas pareigūnai informuojami individualiai tik jiems pateikus reikalavimą. Tačiau LPPS daro prielaidą, kad policijos bendruomenė apie šį draudimą iš esmės nebuvo informuota arba informacija buvo pateikta nepakankamai aiškiai. LPPS žinomi bent du atvejai, kai pareigūnams buvo nutraukti ikiteisminiai tyrimai jų veiksmuose nenustačius nusikalstamos veikos, tačiau jiems nebuvo suteikta informacija apie draudimo galimybę ir atsisakyta kompensuoti teisinės gynybos išlaidas. Dėl to pareigūnai buvo priversti ginti savo teises teisme, nors pagal draudimo sutartį jų patirtos išlaidos turėjo būti pripažīstos draudiminiu įvykiu ir kompensuojamos draudimo bendrovės.

LPPS ragina visus savo narius, kurių atžvilgiu pradedamas ikiteisminis tyrimas, administracinė teisena ar kurie kviečiami apklausai kaip specialieji liudytojai, kreiptis į policijos įstaigos vadovybę. Policijos įstaiga privalo su draudimo bendrove suderinti teisinio atstovavimo išlaidų sąmatą, kad jos vėliau būtų kompensuojamos.

 

 

 

 

 

 

 

Comments


Kitos naujienos

bottom of page